NSA 3650, 3.75 Gbps, IPS 1.8 Gbps, 8 x 2.5GbE SFP, 2 x 10GbE SFP+, 12 x 1GbE, 4 x 2.5GbE, 32 GB Storage, AGSS CM
SonicWall NSA 3650. Firewall throughput: 3750 Mbit/s, Firewall (IMIX) throughput: 0.9 Gbit/s, VPN throughput: 1500 Mbit/s. Networking standards: IEEE 802.1p, IEEE 802.3. Security algorithms: 3DES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1. Supported network protocols: TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP, Routing protocols: BGP, OSPF, RIP-1, RIP-2. Connectivity technology: Wired, Console port: RJ-45, Remote management port: RJ-45 (Gigabit)
The SonicWall Network Security appliance (NSa) Mid-Range Firewall series consolidates automated advanced threat prevention technologies in a mid-range next-generation firewall platform. Built on a multi-core hardware architecture featuring 10-GbE and 2.5-GbE interfaces, the NSa series scales to meet the performance demands of mid-sized networks, branch offices and distributed enterprises. NSa series firewalls feature cloud-based and on-box capabilities such as TLS/SSL decryption and inspection, application intelligence and control, Secure SD-WAN, real-time visualization and WLAN management.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 7860 kg |
|---|---|
| pa_built-in-camera | Yes |
| pa_i_ethernetlanrj4_2312_1 | 16 |
| Connectivity technology | Wired |
| Weight | 5.3 kg |
| Power consumption (typical) | 46 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 – 90% |
| Supported network protocols | TCP/IP, PPTP, UDP/IP, L2TP, ICMP/IP, IPSec, PPPoE, DHCP |
| Routing protocols | BGP, OSPF, RIP-1, RIP-2 |
| Number of VLANs | 256 |
| Form factor | 1U |
| VPN tunnels quantity | 3000 |
| Firewall throughput | 3750 Mbit/s |
| VPN throughput | 1500 Mbit/s |
| Security algorithms | 3DES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| LED indicators | Yes |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3 |
| Storage media type | Flash |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| AC input voltage | 120-230 V |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| SFP module slots quantity | 8 |
| Point-to-point protocol over Ethernet (PPPoE) | Yes |
| Console port | RJ-45 |
| Remote management port | RJ-45 (Gigabit) |
| Built-in fan | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of console ports | 1 |
| Deep Packet Inspection (DPI) | Yes |
| Full DPI throughput | 730 Mbit/s |
| Maximum connections (DPI) | 750000 |
| Firewall (IMIX) throughput | 0.9 Gbit/s |
| Width | 429.3 mm |
| Depth | 325.1 mm |
| Height | 45.7 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



