5000VA, 4500W, 200-240V, 3 x IEC-320-C13, 2 x IEC-320-C19, LCD, 48kg
Eaton 9PX 5000i HotSwap. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 5 kVA, Output power: 4500 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Terminal, Power plug: Terminal, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at half load: 13 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: , Rack capacity: 3U. Width: 440 mm, Depth: 685 mm, Height: 130 mm
The Eaton 9PX UPS provides energy-efficient power protection for small & medium Datacentres, IT rooms and Infrastructure. Delivering double conversion protection with 40% less energy usage and 28% more power 9PX is the perfect UPS for IT and Facility managers that are concerned by energy cost and are looking for next generation power protection solutions.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product Condition | New Retail |
| Typical backup time at half load | 13 min |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight | 48 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Noise level | 45 dB |
| Certification | IEC/EN 62040-1, UL 1778, IEC/EN 62040 -2, FCC Class A, IEC/EN 62040-3 (Performance), CE, CB report (TUV), UL |
| Safety | IEC/EN 62040-1, UL 1778 |
| LED indicators | Yes |
| Bundled software | Intelligent Power Software suite |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Power factor | 0.9 |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Depth | 685 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 440 mm |
| Efficiency | 94% |
| Power plug | Terminal |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, Terminal |
| Crest factor | 3:1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Input operation voltage (min) | 176 V |
| Number of input phases | 1 |
| Output power factor | 0.9 |
| Waveform | Pure sine |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| USB port | Yes |
| Rack capacity | 3U |
| Management card included | No |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.