Metered-by-Outlet Rack PDU 2G, 230V, 21 x C13 & 3 x C19 Out, IEC 309 16A 2P+E In, 0U
APC AP8459EU3. PDU types: Metered, Rack capacity: 0U, Mounting: Vertical. AC outlets quantity: 24 AC outlet(s), AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: IEC309. Cable length: 3 m, Certification: EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed,…. Monitoring: Current, Power, Voltage. Nominal input voltage: 200-230 V, Maximum current: 16 A, AC input frequency: 50 – 60 Hz
Metering-by-Outlet capability
Individual outlet level power metering provides a more granular view of the power distributed to equipment within the enclosure. It also provides the ability to analyze component power trends and perform capacity planning.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 8343.3333 kg |
|---|---|
| Output connections | 21 x C13 & 3 x C19 |
| Mounting | Vertical |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL Listed, VCCI Class A, VDE |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum current | 16 A |
| Cable length | 3 m |
| Load capacity | 3680 VA |
| Product colour | Black |
| Package weight | 9.03 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 163 x 117 x 2037 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 51 x 1829 mm |
| Weight | 6.76 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| PDU types | Metered |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| LED indicators | Yes |
| Power plug | IEC309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Maximum power | 3680 W |
| Rack capacity | 0U |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



