NSA 2700 High Availability Firewall Appliances
SonicWall NSA 2700. Firewall throughput: 5500 Mbit/s, IPSec VPN throughput: 2.1 Gbit/s, SSL inspection throughput: 800 Mbit/s. Heat dissipation: 73.32 BTU/h. Security algorithms: 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1. Supported network protocols: TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3, Routing protocols: BGP, BGP4, OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN data rates: 1000,10000 Mbit/s, Console port: RJ-45
Defeating advanced threats requires an advanced firewall solution built for the needs of your business. The SonicWall Network Security appliance (NSa) Mid-Range Firewall is next-generation security designed specifically for businesses of 250 users and up. Work with the confidence of knowing you’re protected against the day-to-day incursions as well as against advanced threats like ransomware, attacks against non-standard ports, and breaches in firewalls, all at the speed of business.
With cloud-based and on-box capabilities like TLS/SSL decryption and inspection, application intelligence and control, secure SD-WAN, real-time visualization, and WLAN management, SonicWall provides flexible, fast and cost-effective security to keep the threats out and your business thriving.
Blocks More Attacks With RTDMI™
Real-Time Deep Memory Inspection (RTDMI™) proactively detects and blocks unknown malware via deep memory inspection in real time, a revolutionary approach to defend against zero-day and side-channel attacks and other unrecognized threats.
Secure Remote Workers
SonicWall NetExtender provides an intuitive SSL-VPN connection client that’s easy to deploy and configure. Easily provide your remote workers with secure access to your corporate network from Linux, Mac and Windows devices.
Secure SD-WAN Technology
Leave MPLS behind for a more agile, more secure and more cost-effective network optimized for today’s broadband-driven, cloud-infused landscape. Secure SD-WAN technology is built in to NSa firewalls, so there’s no need to purchase additional SD-WAN appliances and licenses.
Built-in Wireless Controller
Implement high-speed wireless security by combining a NSa series next-generation firewall with a SonicWall SonicWave wireless access point. NSa series firewalls and SonicWave access points both feature 2.5 GbE ports that enable multi-gigabit wireless throughput offered in Wave 2 wireless technology.
Low Total Cost of Ownership
Make a SonicWall NSa firewall the start of enterprise savings. From reduced costs through zero-touch deployment to enabling SD-WAN and delivering NetSecOPEN-verified threat block rates on par or better than competitors at a fraction of the cost, SonicWall NSa firewalls are security you can’t afford to be without.
Cloud-based & On-Premises Centralized Management
Gain greater visibility into your enterprise even as it becomes more complex on- and off-prem. Tightly integrated into the SonicWall ecosystem, bring your firewalls into a single-pane-of-glass management, licensing, reporting and analytics
High Performance and Port Density
Deploy next generation firewalls that are designed for mid-size and distributed enterprises to deliver much needed multi-gigabit threat prevention performance while providing high port density including 10 GbE ports for flexible network connectivity
Full specifications for this model are listed below.
| Heat dissipation | 73.32 BTU/h |
|---|---|
| pa_built-in-camera | Yes |
| pa_i_ethernetlanrj4_2312_1 | 16 |
| Connectivity technology | Wired |
| Weight | 4 kg |
| Peak power | 60 W |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 – 70 °C |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, IPSec, ISAKMP/IKE, SNMP, DHCP, PPPoE, L2TP, PPTP, RADIUS, IEEE 802.3 |
| Routing protocols | BGP, BGP4, OSPF, RIP, RIP-1, RIP-2 |
| Local user database | 250 |
| Number of VLANs | 256 |
| Form factor | 1U |
| VPN tunnels quantity | 250 |
| Flash memory | 64000 MB |
| Firewall throughput | 5500 Mbit/s |
| Security algorithms | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| LED indicators | Yes |
| DHCP server | Yes |
| DHCP client | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media type | Flash |
| Built-in display | Yes |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Installed SFP+ modules quantity | 3 |
| SSL inspection throughput | 800 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000,10000 Mbit/s |
| Console port | RJ-45 |
| Remote management port | RJ-45 (Gigabit) |
| Power consumption (max) | 21.5 W |
| Number of console ports | 1 |
| Number of LAN Access Points (max) | 32 |
| IPSec VPN throughput | 2.1 Gbit/s |
| Maximum connections (DPI) | 500000 |
| HTTPS encryption | Yes |
| VoIP | Yes |
| Width | 430 mm |
| Depth | 325 mm |
| Height | 45 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



