3000VA, 3000W, C20 In, 8 x C13 & 2 x C19 Out
Eaton 9PX3000IRTM. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 3 kVA, Output power: 3000 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: C20 coupler, AC outlets quantity: 10 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at half load: 9.5 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: , Rack capacity: 3U. Width: 440 mm, Depth: 485 mm, Height: 130 mm
The Eaton 9PX Marine is the first UPS in its class to provide Unity power factor (VA=W). It delivers 11% more power than any other UPS. Energy Star qualified, the 9PX Marine provides the highest efficiency level to reduce energy and cooling costs.
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product Condition | New Retail |
| Typical backup time at half load | 9.5 min |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight | 27.4 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Noise level | 40 dB |
| Certification | IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2, IEC/EN 62040 -2, FCC Class B, CISPR22 Class B, CE /CB report (TUV) / cULus / EAC /RCM / KC / Energy Star |
| Safety | IEC/EN 62040-1, UL 1778, CSA 22.2 |
| LED indicators | Yes |
| Bundled software | Intelligent Power Software suite |
| Power factor | 1 |
| Depth | 485 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 440 mm |
| Efficiency | 0.94% |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| RS-232 ports | 1 |
| Automatic battery test | Yes |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Input operation voltage (min) | 176 V |
| Number of input phases | 1 |
| Waveform | Pure sine |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Rack mount kit | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB port | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Rack capacity | 3U |
| Management card included | No |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Display type | LCD |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



