Rack PDU 2G, Switched Plus, ZeroU, 32A, 230V, (21) C13 & (3) C19
APC Switched Rack PDU. PDU types: Metered, Switched, Rack capacity: 0U, Type: Single-phase. AC outlets quantity: 24 AC outlet(s), AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, Power plug: IEC309. Cable length: 3 m, Certification: EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE. Monitoring: Current, Power, Voltage, Outlet control: Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on. Nominal input voltage: 230 V, Maximum current: 32 A, AC input frequency: 50 – 60 Hz
APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) enable advanced, user-customizable power control and individual outlet power metering. Remote outlet level controls allow power on/off functionality for power recycling to reboot locked-up equipment and to avoid unauthorized use of individual outlets. Power sequencing delays allow users to define the order in which to power up or down attached equipment. Avoid circuit overload during power recovery and extend uptime of critical equipment by prioritizing the load shedding. Current metering provides real-time remote monitoring of connected loads. Switched Rack PDUs include real power monitoring, a temperature/humidity sensor port, and locking IEC receptacles. User-defined alarms warn of potential circuit overloads before critical IT failures occur. Users can access, configure, and control Switched rack PDUs through secure Web, SNMP, or Telnet Interfaces and is complimented by APC Centralized Management platforms using InfraStruxure Central, Capacity Manager and Change Manager.
Includes: CAN Port Terminator, Installation guide, Rack Mounting brackets, Safety guide, Sample locking IEC power cord, Serial configuration cable
Full specifications for this model are listed below.
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Mounting | Vertical |
| Certification | EN 55022 Class A, EN 55024, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, VDE |
| Maximum input current per phase | 32 A |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Maximum total current draw per phase | 32 A |
| Maximum current | 32 A |
| Cable length | 3 m |
| Load capacity | 7680 VA |
| Product colour | Black |
| Package weight | 10.5 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 162.00 x 118.00 x 2038.00 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 56.00 x 51.00 x 1829.00 mm |
| Weight | 8.23 kg |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Operating temperature (T-T) | -5 – 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| Storage temperature (T-T) | -25 – 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 – 95% |
| PDU types | Metered, Switched |
| Power protection features | Overload |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 – 15000 m |
| Power plug | IEC309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Maximum power | 7680 W |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| AC input frequency | 50 – 60 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



