5500VA, 4900W, L14-30P In, 6 x 5-20R & 1 x L6-30R & 1 x L14-30R & Hardwired Out
Eaton 9PX6KSP. Output power capacity: 5.5 kVA, Output power: 4900 W, Input operation voltage (min): 176 V. AC outlet types: NEMA 5–20R, NEMA L14-30R, NEMA L6-30R, Terminal, Power plug: NEMA L14-30P, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Form factor: Rackmount/Tower, Product colour: , Cable length: 1.8 m. Width: 440 mm, Depth: 650 mm, Height: 172.7 mm
Delivering premium backup power and scalable battery runtimes for servers, voice/data networks and storage systems, the Eaton 9PX UPS is the ideal solution for both rack and stand-alone installations. An ENERGY STAR qualified UPS, the 9PX’s graphical LCD interface and robust power management software makes managing your UPS easy — even in virtualized environments.
Full specifications for this model are listed below.
| Cable length | 1.8 m |
|---|---|
| Product Condition | New Retail |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Weight | 71.3 kg |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Nominal input voltage | 120-208 V |
| Hot-swap battery | Yes |
| Operating altitude | 0 – 3000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 – 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 – 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 – 60 °C |
| Noise level | 55 dB |
| Certification | IEC 62040-2:2006 Cat C2 / CISPR22 Class A / FCC part 15 Class A |
| Safety | CE / cULus / NOM |
| LED indicators | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 2% |
| Depth | 650 mm |
| Height | 172.7 mm |
| Width | 440 mm |
| Surge protection | Yes |
| Efficiency | 92.9% |
| Power plug | NEMA L14-30P |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R, NEMA L14-30R, NEMA L6-30R, Terminal |
| Cold start | Yes |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 208 V |
| Input operation voltage (max) | 276 V |
| Input operation voltage (min) | 176 V |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power factor | 0.9 |
| Output voltage regulation | 1% |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Display type | LED |
Our specialists are here to help assess compatibility, compare suitable alternatives, or talk through your configuration needs before committing to a solution.
Contact us today for a no-obligation chat.
Below you’ll find alternative models, suitable software and services that pair with this solution – helping you to avoid compatibility issues, reduce support overhead and deploy with confidence.
Not all deployments fit standard configurations. If you’re weighing up options or want a second opinion on your setup, our team is here to help with honest, straightforward advice backed by decades of vendor knowledge.



